úterý 16. srpna 2016


NEPRAVIDELNÝ RADOUCHŮV ÚTERNÍK - aneb Co týden vzal a už nevrátí - tentokrát při pozdním úterku 16.8. 2016.
Na četná přání velectěného publika a duchem osvíceného čtenářstva předkládám opět drobnou voničku ptákovin ze všech ptákovin nejptákovinovatějších... Ne hezkou počtenou. S úctou R.


Úterní občasník v úterý tentokrát pozdě a odpoledne. Omlouvám se všem za zpoždění. Dosedla na mě krize středních let se sestřičkou autorské krize. Přišla nečekaně, byla hezká a svůdná. Měl jsem urychleně napsat 16. a 17. díl Dostaveníčka s První republikou a kapelou Patrola Šlapeto pro Country Radio. Skvělá sestava: Vláďa, Oťas, Karel a já. Napsal jsem dvacet stránek, zjistil jsem, že se opakuji a je třeba udělat DELETE.

Další tří dny jsem měl asi dvacet nápadů. Nakonec ani jeden z nich nebyl vtipný. Napsal jsem dalších 25 stránek nových scénářů.Ráno jsem to přečetl a ono to bylo buď blbé nebo nevtipné, případně obojí. Nic nefungovalo.Přestal jsem spát a nakonec i jíst.

Nakonec jsem našel inspirace v zásadních klasicích české i slovenské slovesné kultury: "Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem" což napsal Jára Cimrman, Homér zase napsal svou ságu "Ilias a Odyssea" a Dante Alighieri spáchal něco, co dodnes známe pod značkou "Božská komedie". Čeká vás odvážná expedice, která se v první díle dopraví z Malostranského náměstí až na Čertovku, aby pak zakotvila a skončila v proslulé restauraci U Hrocha a v díle druhé opusila Císařskou louku, vyplula k Vyšehradu, do Podolí, od Plackého mostu až k Rudolfinu a zakotvila v přístavišti Pod Libeňským mostem. Máte se na co těšit.

Přikládám všechny recepty, které se nám dnes nevešly do vysílání rozhlasové stanice Country Radio První republika:

Vaříme s Jelenem I - Ruská námořnická polévka

Vláďa: Tak to byla skupina Patrola Šlapeto s písní Pražské potulky.  Hodin je tolik, kolik právě je. Vysílá Country Rádio První republika! A je tady vaše oblíbená rubrika Vaříme s Jelenem a samozřejmě i s Daňkem. Dnes nás čekají Rybí speciality.

Radan: Dobrý den

Oťas: Dobrej, dobrej den, tak se do toho dáme. Začneme Ruskou námořnickou polévkou. A co budeme potřebovat?

Radan: Litr a půl vývaru z hovězího masa, půl litru červeného vína, půl kila tresky, 30 dkg slaniny, 1 celer, 1 cibuli, 3 zelené paprikové lusky, půl kila rajčat, půl kila brambor, 1 bobkový list, šalvěj, tymián, mletý pepř, sůl, zelená petržel, litr vodky

Oťas: Očištěné paprikové lusky, cibuli, celer a slaninu nakrájíme na kostičky, vložíme do kastrolu a asi 20 minut dusíme za občasného podlévání hovězím vývarem či červeným vínem. Přidáme oloupané, na kostičky nakrájené brambory, sůl, koření a podlijeme zbylým vývarem. Na mírném ohni vaříme půl hodiny. Nakonec přidáme na kostky krájenou tresku, oloupaná, nakrájená rajčata a vaříme ještě asi čtvrt hodiny. Do hotové polévky dáme ještě jemně rozsekanou zelenou petržel, podle chuti zalejeme vodkou a podáváme s osmaženou houskou a. Zapíjíme vodkou.

Vláďa: Voní to úžasně, chutná to ještě líp. Ruská námořnická polévka a vaříme s Jelenem a Daňkem!

10. píseň
 
 
Ten, kdo se jednou napil
Šlapeto - Červená sedma a jiné trumfy, Track 9
2´43´´

Vaříme s Jelenem II - Pstruzi na ruský způsob s carskou omáčkou

 Vláďa: Tak to byla skupina Šlapeto a s písní Ten, kdo se jednou napil. pokud se někdo zhluboka napil Ruské námořnické polévky, tak už nás možná neposlouchá. A to by byla škoda. Stále posloucháte šestnácté  Dostaveníčko s První republikou a pokračuje vaše oblíbená rubrika Vaříme s Jelenem. Teď náš čekají Pstruzi na ruský způsob s carskou omáčkou Co budeme potřebovat?

Radan:  Nejprve si připravíme Carskou omáčku. Stejné množství kaviáru a humra prolisujeme a smícháme s vodkou a majonézou. Podle chuti přidáme hořčici.

Oťas: Pro struhy na Ruský způsob budeme logicky potřebovat: 4 pstruhy, sůl, mletý pepř, 10 dkg mouky, čtvrt kila másla, zelenou petržel a půl litru vodky.

Radan:  Očištěné pstruhy rozřízneme po délce na dvě poloviny, lehce osolíme, opepříme a obalíme v mouce (přebytečnou mouku oklepeme). Na pánvi rozehřejeme máslo, do něho vložíme pstruhy a smažíme 5 minut. Pak je obrátíme a na druhé straně smažíme zvolna 10 minut.

Oťas: Hotové pstruhy urovnáme na mísu, zalijeme dostatečně carskou omáčkou a vodkou.  Máslo, v němž jsme smažili, rozpálíme do hněda. Pak jím pstruhy rychle polijeme a posypeme nadrobno sekanou zelenou petrželí. Ihned podáváme.Zapíjíme vodkou v dostatečném množství.

Vláďa:  Říká se, že ryba musí plavat. Ta naše neplave ve vodě, ale ve vodce. Takže s jelenem a Daňkem zase za měsíc

Vláďa, Oťas, Radan: Na vodkovanou!!!!

Vaříme s Jelenem I - Podskalský rybí puding

Vláďa: Tak to byla skupina Patrola Šlapeto a Vendulka Příhodová s písní Pod Libeňským mostem. A už jsou tady naši milí šéfkuchaři Jelen a Daněk, kteří pro nás dnes mají vyhlášené Podskalské speciality. Jako první nám budou servírovat Podskalský rybí puding. To jsem sám zvědav. Dobrý den pánové.

Radan: Dobrý den

Oťas: Dobrej, dobrej den. Nebudeme to nijak zdržovat. Na pořádný Podskalský rybí puding budeme potřebovat : 1 kg rybího masa (nejlépe se hodí štika), celý pepř, nové koření, bobkový list, sůl, citrónovou šťáva, 15 dkg másla, 4 vejce, čtvrt litru mléka, půl litru suchého červeného vína, dvě deci aromatické pálenky, 2 dkg strouhanky, zelená petržel, 1 dkg másla na vymazání formy.

Radan: Rybí maso uvaříme v osolené vodě s kořením. Pak je vyndáme, vykostíme, umeleme nebo usekáme, zakapeme citrónem, promícháme s dobře utřeným máslem, žloutky, mlékem,vínem, strouhankou a sekanou zelenou petrželí. Osolíme a zlehka vmícháme tuhý sníh z bílků. Směs naplníme do máslem vymazané formy a ve vodní lázni vaříme 1 hodinu. Těsně před vyndáním z formy zalijeme pálenkou. Puding podáváme s houbovou nebo sardelovou omáčkou. Zapíjíme pálenkou.

Vláďa: To je neskutečná pochoutka. Vážení a milí posluchači Country radia První republika, škoda, že to nemůžete ochutnat s námi.


10. píseň
 
 
Na Františku v Celetný ulici
Patrola Šlapeto - Zpráva o stavu pražských hospod 2003, Track 16
2´19´´

Vaříme s Jelenem II - Kapr po vorařsku

Vláďa: Tak to byla skupina Patrola Šlapeto a s písní Na Františku v Celetný ulici.. Stále posloucháte sedmnácté  Dostaveníčko s První republikou a skupinou Patrola Šlapeto. Pokračuje vaše oblíbená rubrika Vaříme s Jelenem. Teď nás čeká Kapr po vorařsku.

Co budeme potřebovat?

Oťas:  kilo a půl kg kapra, 3 mrkve, 3 petržele, 2 cibule, půlku celeru, několik pepřů a hřebíčků, litr sladkého černého piva, 20 deka másla, citrón, 1 sklenka octa s kapří krví, 20 dkg strouhaného křenu, litr červeného vína, trochu cukru.

Radan:  Zeleninu a koření necháme asi půl hodiny vařit. Pak přidáme pivo, vložíme kapra, máslo, citrón krájený na kolečka, ocet s krví a necháme 15 minut mírně vařit. Uvařeného kapra vyndáme, do šťávy přidáme křen, víno, promícháme a přecedíme. Zapíjíme černým pivem a červeným vínem. Přikusujeme domácí chléb.

Vláďa:  Koukám, že podskalští voraři byli pěkní labužníci. Poděkujeme našim šéfkuchařům a budeme se zase za měsíc těšit

Vláďa, Oťas, Radan: Na vařenou a na pečenou!!!!

Žádné komentáře:

Okomentovat